Akvaryum Nasıl Temizlenir?

Balıkların yaşam alanı olan akvaryumların düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli temizlik yapılmaması halinde akvaryumun içerisinde olan balıkların zarar görmesi mümkün olabilmektedir. Akvaryum temizleme işlemlerini daha önce yapmamış olan kişilerin ise sıklıkla sorduğu sorular arasında akvaryum nasıl temizlenir sorusu yer almaktadır. Akvaryumların temizlenmesinde en önemli noktalardan biri su filtreleridir. Akvaryumun içerisinde olan su filtrelerinin haftada bir […]

user

Balıkların yaşam alanı olan akvaryumların düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli temizlik yapılmaması halinde akvaryumun içerisinde olan balıkların zarar görmesi mümkün olabilmektedir. Akvaryum temizleme işlemlerini daha önce yapmamış olan kişilerin ise sıklıkla sorduğu sorular arasında akvaryum nasıl temizlenir sorusu yer almaktadır.

Akvaryumların temizlenmesinde en önemli noktalardan biri su filtreleridir. Akvaryumun içerisinde olan su filtrelerinin haftada bir veye iki kez temizlenmiş olmasına özen gösterilmelidir. Akvaryumlara eklenen su filtreleri bazı durumlarda çakıl taşlarının arasına sıkışan dışkıları gizlemektedir. Bu nedenle akvaryum temizliği aşamasında dip temizliği yapma konusuna özen gösterilmesi gerekmektedir. Akvaryumların genel olarak temizlenmesi aşamasında ise akvaryumun içinin tamamen boşaltılarak gerekli işlemlerin yapılması mümkün olmaktadır. Balıklar yapıları gereği hassas hayvanlar olduğu için yaşam alanlarının düzenli olarak temizlenmesi oldukça önemlidir.

Akvaryumda Beslenebilecek Balıklar Hangileridir?

Balık beslemeye yeni başlayan kişiler için akvaryum içerisinde hangi balıkların beslenebileceği bilgisi oldukça önemlidir. Akvaryumda beslenebilecek olan balıklar ise şu şekildedir:

 

 

Akvaryumda beslenebilecek daha pek çok balık türü bulunmaktadır. Akvaryumda balık beslemek için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise balıkların türleridir. Balıkların hangi türler ile aynı akvaryumda yaşayabileceği noktası oldukça önemlidir. Aynı akvaryumda yaşaması mümkün olmayan türlerin buluşturulması kötü sonuçlar doğurabilecektir. Bu nedenle balıkların türlerine göre bir akvaryumda yaşayabilecek olan balık türlerinin tercih edilmesi oldukça önemlidir.

 

Akvaryum İç Tasarımı Nasıl Yapılabilir?

 

Akvaryumların sade kullanılmasının yanı sıra iç tasarımların yapılarak kullanılması mümkündür. Balıklar genellikle akvaryumların zeminlere temas ettiği için akvaryumun içerisine eklenecek olan süsleme detayları balıkların hoşuna gitmektedir. Akvaryumun içerisinin gerekli süslemeler ile mükemmel bir görünüme ulaştırılması mümkündür. Balıkların yaşam alanı haline gelen akvaryumların tamamen boş olarak kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Süsleme işlemlerine başlamadan önce akvaryumun tamamen temizlenmiş olmasına özen gösterilmelidir. Daha sonra akvaryum içerisine eklenebilecek olan süsleme gereçleri şu şekildedir:

 

 

Sayılan süsleme gereçlerinin hepsi aynı anda akvaryumda yer almamalıdır. Kişisel zevklere göre süsleme gereçlerinin seçilerek akvaryum içerisine yerleştirilmesi mümkündür. Özellikle süsleme gereçlerinin renk açısından birbiri ile uyumlu olması halinde mükemmel bir görünümün sağlanması mümkündür. Akvaryumların en önemli olan detayları ise ısı ve ışık sistemleridir. Balıkların sahip oldukları türe göre ısı sistemlerinin seçilmiş olması gerekir.