Araç Kiralama Fiyatları

Araç kiralama fiyatları sürekli yenilenmektedir. En güncel tarifeyi anlamlandırmak için web sitemiz sizlere hizmet sunmaktadır. İlk kiralama işlemlerine bakılırsa; otomobiller bugün pek çok alanda hayatımızı kolaylaştırmayı sağlayan araçlardır. Uzun uzun mesafeleri kısa zamanda kat etmeyi sağlayan otomobiller her bireyin hayalini kurduğu, gereksinim olarak gördüğü ve sahip olmayı istediği araçlardır. İlk kez araçların kiraya verilmesi 1900’lü yılların […]

user

Araç kiralama fiyatları sürekli yenilenmektedir. En güncel tarifeyi anlamlandırmak için web sitemiz sizlere hizmet sunmaktadır. İlk kiralama işlemlerine bakılırsa; otomobiller bugün pek çok alanda hayatımızı kolaylaştırmayı sağlayan araçlardır. Uzun uzun mesafeleri kısa zamanda kat etmeyi sağlayan otomobiller her bireyin hayalini kurduğu, gereksinim olarak gördüğü ve sahip olmayı istediği araçlardır. İlk kez araçların kiraya verilmesi 1900’lü yılların başından ileri gelmektedir. Alman firması olarak bilinen Sixt adlı oto kiralama firması 1912 yılında resmen kurulmuş ve hizmet vermeye başlamıştır. İngiltere’de araç kiralama işi 1920’li yıllarda başlamış Godfrey Davis kurduğu araç kiralama şirketi ile başlangıcı yapan kişi olmuştur. İkinci Dünya savaşı sonrasında yollarda meydana gelen yenilenme ve çeşitlilik seyahat yapma isteğini artırmış ve 1947 yılında  National Car Rental adlı şirket kurulmuştur. Akabinde 1949 yılı itibariyle Europcar araç kiralama işlerine başlamıştır. 1950’li yıllar da araç kiralama işleminin bol olduğu dönemlerdir. 1957’ de Enterprise Rent A Car sonraki yıllarda Thrifty Rent A Car ile aynı yıl kurulan Budget Rent a Car uluslararası düzeyde araç kirala hizmeti vermeye başlayan şirketler olmuştur.

Kiralanan Araç Türleri

Kiralanan araç türleri firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Özellikle üst düzey müşterilere hitap etmek isteyen firmalar son model ve lüks araçları kiralarken daha orta gelirli kişilere hitap eden kiralama şirketleri uygun fiyatlı otomobilleri kiralamaya sunmaktadır. Çok sayıda yolcu taşıması için kiralanan araçlar genellikle otobüs minibüs şeklinde olurken günlük seyahatler için üstü açık, spor, bilinen popüler markalar, hibrit elektrikli araçlar ya da arazi araçları tercih edilmektedir. Araç Kiralama Endüstrisi Sistemleri adına kurulmuş olan Standartlar Birliği (ACRISS) ile uluslararası firmaların karşılaştırılmasını sağlayarak müşteriler için standart fiyat karşılaştırması sunmaktadır.

Araç kiralama Şartları Neler?

Araç kiralamak için muhakkak belli şartlar konulmalıdır. Bu şartlar her araç kiralama firmasının müşterilerine sunduğu şartlardır. Öncelikle araç kiralamak için belli bir yaşın sağlanmış olması gerekmektedir. Genellikle bu yaş 25 olup 25 yaş altı kimseler araç kiralayamamaktadır. Araç kiralamanın diğer koşullarından biri aracın anlaşılan mevcut durumunda değişikliğin yapılmaması gerektiğidir. Araç üzerinde aracın donanımlarında ve sahip olduğu fiziki özelliklerinde hiçbir değişim yapılmaması gerekmektedir. Ayrıca belirlenen mesafenin dışına çıkılmaması da araç kiralama şartlarından birdir. Tüm bu şartlar sağlansa da bir diğer önemli nokta var ki bu şart sağlanmadan asla araç kiralanamamaktadır. Bu şart uluslararası alanda geçerli bir sürücü belgesi (ehliyet)tir.

Araç Kiralama Fiyatları

Araç kiralama fiyatları bu kısmın en önemli başlığıdır.  Nitekim araç kiralama fiyatı kiralanacak aracın kiralama süresine, sigortalama süresine, aracın özelliğine katma değer vergisi eklentisine, yolcu kapasitesine ve hizmet bedeline göre değişmektedir. Genellikle araç kiralama fiyatları aracın ilk çıktığında satılan fiyatı ile yeni modelinin çıktığı gün sayısına bölünmektedir. Böylelikle ham bir kiralama fiyatı oluşturulur. Daha sonra bu fiyata hizmet bedeli gibi ek ücretler eklenmektedir.