Av ve Spor Faaliyetleri

Av ve spor faaliyetleri bugün pek çok insanın ilgisini çeken konulardır.  Avcılık ve spor malzemeleri hakkındaki bu yazımız sizleri aydınlatmayı amaçlıyor. Bu faaliyetleri gerçekleştirirken öncelikle bu konularda bilgi sahibi olunmalıdır. Aksi takdirde av ve spor faaliyetlerine girişen bireyler kendilerini tehlikeye atabilmekteler. Av ve spor faaliyetleri bugün tüm dünyada kabul görmüş faaliyetler olup katılımcıların resmi yarışmalar […]

user

Av ve spor faaliyetleri bugün pek çok insanın ilgisini çeken konulardır.  Avcılık ve spor malzemeleri hakkındaki bu yazımız sizleri aydınlatmayı amaçlıyor. Bu faaliyetleri gerçekleştirirken öncelikle bu konularda bilgi sahibi olunmalıdır. Aksi takdirde av ve spor faaliyetlerine girişen bireyler kendilerini tehlikeye atabilmekteler. Av ve spor faaliyetleri bugün tüm dünyada kabul görmüş faaliyetler olup katılımcıların resmi yarışmalar gibi organizasyonlarda yarışlara dahil olma imkanı vardır.

Av ve Spor Faaliyetleri Malzemeleri Nelerdir?

Av ve spor malzemeleri kişinin yaptığı spor faaliyetine göre değişmektedir. Örneğin balık avlamak için farklı bir malzeme gerekirken spor yaparken farklı bir malzeme gerekir. Bu nedenle önce avcılık ve spor faaliyeti gerçekleştirecek kişinin kararında net olması önemli bir şarttır. Daha sonra avcılık çeşitlerinden bahsedilecek olursa bunlar sürek, bek ve arama avı olarak üçe ayrılır.

Avcılık Çeşitleri 

Üçe ayrılan avcılık çeşitleri ve gerekli malzemelerden bahsetmek gerekirse;

Sürek avı: birkaç adet avcının avlanmak için birlikte yola çıkmaları ile oluşan avcılık çeşididir. Bu avcılıkta avcıların avlayacakları canlılar için malzemeler almaları gerekir. Zaman zaman silahlar, şapkalar, kamufle için avcı kıyafetleri, araziye uygun ayakkabılar kalmak için çadır, tulum gibi barınma malzemelerine ihtiyaç olacaktır. Bunun yanında kalacakları alan için ekstra fener, gıda, su ateş malzemeleri edinmeleri gerekebilir.

Bek Avı: Bu avcılık çeşidi avcının kamufle olup gizlenmesini gerektiren avlardandır. Bu avcılık çeşidinde edinilen malzemelerin, beklenilecek eminin, takip gereçlerinin ve avlama malzemesinin doğru seçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan hazırlık ve bekleme süresi hiçbir yanıt vermemektedir. Özellikle ağaçlı alanlarda ağalara yakın açık, koyu yeşil kahverengi, kahve tonlu kıyafetler seçilmelidir. Ayrıca avcının bekleme süresine oranla hava şartlarına uygun hazırlık yapması gerekmektedir.  Yaz aylarında ince kıyafetlerin yerini kış aylarında daha kalın ve ısı tutan kıyafetler almalıdır. Çünkü bu avlanma süresince avcının bekleme zamanı belli olmamaktadır. Dolayısıyla hava koşullarına göre hazırlık yapmamak şiddetli hastalıklara yol açabilmektedir. Öte yandan ağaçsız bir alanda yapılacak olan avcılık türünde avcıların toprak türüne göre malzeme ve kıyafet seçmesi gerekmektedir. Bölgenin özelliklerine bağlı olarak sarı ve gri tonlu kıyafetler, malzemeler, ekipmanlar seçmek daha doğru olacaktır. Böylelikle toprak zeminde görünmezlik daha iyi sağlanacaktır. Tabii kışa uygun olarak seçilecek ekipman ve kıyafetler karlı havalarda beyaz rengi tercih edilerek kamufle oranı maksimum seviyeye çıkarılmaktadır.

Arama Avı: Arama avı genellikle bir avcı ve bir hayvanla birlikte gerçekleştirilen avcılık çeşididir. Bu avcılık uzun süre yürüme ile gerçekleştirilir. Bu nedenle uygun ekipmansız gerçekleştirmek mümkün değildir. Uzun yürüyüşler için arazi şartlarına uygun ayakkabılar her an yağabilecek yağmur ve kara yönelik kabanlar, yağmurluklar, arazi koşullarında meydana gelebilecek kazalar ve yaralanmalar için ilk yardım malzemeleri mutlaka avcıların yanlarında bulundurması gereken araçlardır.