Baharatçılar Fiyatları

Baharatçılar fiyatları arasında farklılıklar vardır. Fakat bu farklılıklar o kadar da fazla değildir. Bazı baharatçılar çok nadir, zar zor bulunan ürünleri pahalıya satmaktadır. Bazı baharatçılar da ise bu ürünler bulunmamaktadır. Bazı baharatçılar ürünlerinde indirim yapabilmektedir. Bazı baharatçılarda bazı ürünlerin gramı daha büyük olduğu için pahalıdır. Bazı baharatçılar, baharatların hepsini gramına bağlı olarak uygun fiyata da satış […]

user

Baharatçılar fiyatları arasında farklılıklar vardır. Fakat bu farklılıklar o kadar da fazla değildir. Bazı baharatçılar çok nadir, zar zor bulunan ürünleri pahalıya satmaktadır. Bazı baharatçılar da ise bu ürünler bulunmamaktadır. Bazı baharatçılar ürünlerinde indirim yapabilmektedir. Bazı baharatçılarda bazı ürünlerin gramı daha büyük olduğu için pahalıdır. Bazı baharatçılar, baharatların hepsini gramına bağlı olarak uygun fiyata da satış yapmaktadırlar. Ürünler her zaman taze ve güvenilirdir. Bazı baharatçılarda online olarak sipariş verilebilmektedir. Bazı baharatçılarda ise mağazaya gitmek gerekir. Bazı baharatçılar online satışlarda kredi kartı ile ödeme seçeneği bulundurmaktadır. Baharatçılar genelde yöresel olarak kullanılan ürünleri satışa sunmaktadırlar. Fakat ülkemizin nadir kullandığı baharatlar da bazı baharatçılarda satışı yapılmaktadır.

baharatçılar fiyatları

Baharat Nedir?

Baharat, bitkilerin bazılarında kök, bazılarında yaprak ve bazılarında tohum olarak kullanılan kısmın çiğ olarak kullanılması veya bir sürü işlemden geçirilmiş haline denilmektedir. Baharat ismi Arapça kökenli bir kelimedir. Arapça da bahar, koku anlamına gelmektedir. Baharatlar denilince kokular anlamına gelmektedir. Türkçe de bu kelime baharatlar olarak dilimize yerleşmiştir. Baharatlar çoğunlukla yemeklerde kullanılmaktadır. Kimilerinin damak tadına uygunken kimilerinin ise damak tadına uygun gelmez. Baharatlar yemeklere eşsiz ve leziz tatlar vermektedir. Baharat kullanımı yöreden yöreye değişiklik göstermektedir. Bazı baharatların içinde insan sağlığına yararlı olan etken maddeler de bulunmaktadır. Bu da baharatların alternatifte tıpta kullanılmasına sebep olmaktadır.

Baharatın Tarihçesi Nedir?

Antik çağ döneminde baharatlar, banyolarda kullanılan koku yağları olarak, defne yaprakları ile süslenmiş taçlar yapımında, yemeklerde ve içecekler de aroma verici olarak kullanılmaktaydı. Hatta dini törenlerde tütsü olarak baharatları kullanmaktaydılar. Baharat, insanlar için çok önemli bir besindir. Baharatın tarihi, insanların tarihi ile başa baş gitmektedir. Eski dönemlerde baharat aşırı derece de pahalı bir besindi. Yapılan araştırmalara göre baharat antik çağda birçok amaç için kullanılmıştır. Arkeologların yaptığı kazılara göre Mezopotamya da en çok karanfil, safran, hardal, rezene ve kekik bulunmuştur. Yapılan farklı bir araştırmaya göre ise baharatların yemeklerde ilk kullanımı Mısırlılar da gerçekleşmiştir. Baharatlar ilk Uzak doğu da kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa da bilinen ilk baharat ise karabiberdir.

Baharatçılar Fiyatları

Baharatçılar arasında satış fiyatlarında minimum olacak şekilde farklılıklar bulunmaktadır. Bazı baharatçılar ülkemiz insanının en çok tercih ettiği baharatları satışa sunarken, bazı baharatçılar ise dünya lezzetlerinde kullanılan değişik baharatları satışa sunmaktadır. Bu da aralarında büyük fiyat farkları oluşmasına sebep olur. Nadir bulunan ürünlerin çoğu pahalıya satılmaktadır. Yöresel ve yoğun olarak kullanılan baharatlar ise ideal fiyatlardadır. Bazı baharatçılar, baharatları küçük gramlarda satışa sunarken, bazı baharatçılar ise bazı baharatların hem büyük hem de küçük gramlarını satışa sunmaktadır. Bazı baharatçılar ürünlerinde indirim de yapmaktadırlar. Online satışta bulunan baharatçılar da bulunmaktadır. Kredi kartı ile ödeme yapma imkanını sunmaktadır.  Sonuç olarak baharatların fiyatları grama göre ya da nadir bulunup bulunmadıklarına göre değişmektedir.