Bakliyat ve Hububat Fiyatları

Bakliyat ve hububat fiyatları üretim faaliyetlerinin hareketlerine göre değişebilmektedir.   Hububatlar bugün içinde nişasta bulunan ve pek çok tüketim alanı bulunan bitkilerdir.   Hububatlar bugün sıcak ve soğuk iklimlerde yetişebilen bitkilerdir. Buğday arpa ya da yulaf gibi bitkiler serin yerlerde rahatlıkla yaşayabilirken mısır ve çeltik gibi bitkilerde sıcak ülkelerde sıklıkla üretilmektedir. Bugün dünyada en çok üretimi […]

user

Bakliyat ve hububat fiyatları üretim faaliyetlerinin hareketlerine göre değişebilmektedir.   Hububatlar bugün içinde nişasta bulunan ve pek çok tüketim alanı bulunan bitkilerdir.   Hububatlar bugün sıcak ve soğuk iklimlerde yetişebilen bitkilerdir. Buğday arpa ya da yulaf gibi bitkiler serin yerlerde rahatlıkla yaşayabilirken mısır ve çeltik gibi bitkilerde sıcak ülkelerde sıklıkla üretilmektedir. Bugün dünyada en çok üretimi yapılan hububat buğday olup en çok ekmek yapımında kullanılmaktadır. Yulaf, arpa, çavdar da ülkemizde üretilen hububatlardandır. Hububatların üretilmesinde kullanılan toprağında önemi büyüktür. Hububatlar genellikle lifli yapılarıyla kolay sindirilir bitkilerdir. Bu sebeple sıklıkla tercih edilmektedir. Arpa gibi hububat çeşitleri daha çok sağlık açısından tercih edilmektedir. Mısır da sindirim ile ilgili yaşanan problemlerde faydalı olarak görülmektedir.

bakliyat ve hububat fiyatları

BAKLİYAT VE HUBUBAT İMALATI NASIL YAPILIR?

Bakliyatlar da tıpkı hububatlar gibi Türkiye’de çokça tüketilen bitkiler arasında yer almaktadır. Geniş alanlara bu bitkiler ekilerek üretilmektedir. Bu bitkiler zaman zaman çiğ, pişmiş, kurutulmuş olarak ya da işlem görerek tüketilirken ayrıca bunlardan yağ da elde edilebilmektedir. Nohut, barbunya, mercimek gibi bakliyatlar çinko, magnezyum, demir gibi mineral ve b ile e vitaminlerini de içermektedir. Bu sebeple verdikleri enerjilerden dolayı Türk yemek kültüründe çokça tercih edilmektedir bakliyatlar çiğ ve kuru olarak da tüketilebilirken kurutulmuş halleri mevsimi dışında da bu ürünlerin tüketilmesini sağlamaktadır. Böylelikle ürünler uzun yıllar kalabilmektedir. Bakliyatların onları tüketen bireyler için bağışıklık sistemini geliştirme, kalp sağlığını koruma ve kolesterol oranını düşürme gibi faydaları bulunmaktadır. Ayrıca kabızlık gibi bağırsak problemlerinde de sindirimi kolaylaştıran yiyecekler arasında yer almaktadır. Bakliyatlar içerisinde bulundurdukları demir ve minerallerle bireyin hafızasını güçlendirmektedir. Bakliyatların Türk mutfağında da yeri oldukça büyüktür. Bakliyatlardan yemek, çorba, unlu mamul gibi pek çok ürün üretilebilmektedir. Türk mutfağında yeri öylesine büyük olan bakliyat ve hububatlar tüketicilerinin uzun süre tok kalmasını da sağlamaktadır. Fakat bu ürünlerin besin değerlerinin maksimum seviyede koruyabilmeleri için taze ve belirli şartlar altında korunmuş olmaları gerekmektedir.

BAKLİYAT VE HUBUBAT FİYATLARI 

Bakliyat ve hububat fiyatları zaman zaman ülke ekonomisine göre değişmektedir. Ayrıca bu ürünleri cinsleri de fiyatlarına doğrudan etki etmektedir. Son dönemlerde fiyatlarda sıkça güncelleme yapıldığı görülmüştür. Bu fiyatlar genellikle ton başı olarak hesaplanmaktadır. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından belirlenen fiyatlar her yıl güncellenerek satın alınmaktadır. Bu ürünlerin fiyatları mamulün vasıflı ve vasıfsız olması üzerine değişmektedir. Vasıflı buğday ile düşük vasıflı buğday arasında fiyat farkı vardır. Ekmeklik buğday ile düşük vasıflı buğday arasında da fiyat farkı olmaktadır. Diğer hububatlarda mercimek gibi hububatlarda cins ve kalite farkı fiyatlara yansımaktadır.

Bakliyat ve hububat fiyatları için güncel rakamlar vermek gerektiğinde bir kilo nohut ve buğday fiyatı 15 ila 20 TL arasında değişebilmektedir. Buğdayın kilosu 5 ila 10 TL arasında değişirken kırmızı ya da yeşil mercimek 13 ve 20 TL olabilmektedir.