BESYO Nedir?

BESYO Nedir? BESYO; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun kısaltılmış halidir fakat yüksekokullar fakülteye döndüğü için adı Spor Bilimleri Fakültesi olmuştur. BESYO’daki bütün bölümlerde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Bazı okullar öğrencilerini sınavsız bir şekilde alırken birçoğu okul, öğrencilerini özel yetenek sınavı ile okula alır. Okuldan okula sınav şekilleri farklılık gösterebilir. Mesela sınav parkurlarında değişiklik olabilir. Ayrıca […]

user

BESYO Nedir? BESYO; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun kısaltılmış halidir fakat yüksekokullar fakülteye döndüğü için adı Spor Bilimleri Fakültesi olmuştur. BESYO’daki bütün bölümlerde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Bazı okullar öğrencilerini sınavsız bir şekilde alırken birçoğu okul, öğrencilerini özel yetenek sınavı ile okula alır. Okuldan okula sınav şekilleri farklılık gösterebilir. Mesela sınav parkurlarında değişiklik olabilir. Ayrıca her sene okulların parkurları değişmekte olup bir önceki seneyle aynı olmamasına dikkat edilmektedir. Bazı okullarında çabukluk, hızlılık gerektiren parkurlar yer alırken bazı okullarda ise atletizm gerektiren parkurlar yer alır. Buna ek olarak bazı üniversitelerin BESYO sınavları tek aşamalı olurken bazı üniversitelerinki 4 aşamalı olur.

BESYO’ya Nasıl Hazırlanılır?

BESYO hazırlığı 2 aşama olarak değerlendirilir. Bu aşamalar;
1-Genel hazırlık aşaması
2-Özel hazırlık aşaması.
Genel hazırlık aşamasına aerobik egzersiz aşaması da denir. Aerobik dayanıklılık koşuları 30-40 dakika sürer ve 150-160 nabız aralığında yapılır. Genel hazırlık aşamasında yapılan çalışmalar genelde düşük tempolu fakat uzun süreli koşulardır. Burada önemli olan şey nabız değeri stabilitesidir ve temel amaç; vücudun oksijen ihtiyacını, kendi aldığı oksijenden gidermesidir ve oksijenli dayanıklılığı arttırmaktır. Bu dayanıklılığı oluşturmanın amacı, özel hazırlıktaki çalışmalara zemin hazırlaması ve bu çalışmalardan alınan verimi arttırmasıdır. Genel hazırlık aşaması ve özel hazırlık aşamasının zamanları çok iyi ayarlanılması gerekir ve BESYO özel yetenek sınavı zamanı kişinin performansının en üst seviyeye ulaştığı dönemlere denk getirilmelidir. Özel antrenman sürecinde kişiler mevcut durumları içerisinde uygun oldukları özel antrenmanlara çalıştırılırlar. Herkesin daha çok uygun olduğu antrenman birbirinden farklı olduğundan dolayı özellikleri birbirine yakın olan kişilerin birbirleriyle çalışması onlar için iyi olacaktır fakat bu süreçte herkese aynı antrenmanı yaptırmak yanlıştır. Özel antrenmanların son bölümü de performans bölümüdür. Sınav sürecinde performans stabilitesini korumak ve sınavda kişinin performansını en üst seviyeye taşımak performans bölümünün gayesidir. Bu bölüm uzmanlık ve bilgi ister. Yapılan her antrenmanı koşu, parkur veya branş zanneden ve aslında temelinde ne olduğunu bilmeyen kişiler bu antrenmanları içgüdüleriyle yapamazlar.

BESYO Hazırlık Kurslarında Bulunması Gereken Özellikler

BESYO Hazırlık Kurslarında bu özelliklerin bulunmasına dikkat edilmelidir:

BESYO Hazırlık Kurslarının Fiyatları

BESYO Hazırlık Kursları Fiyatları her kursa göre farklılık gösterir. Kursun verdiği hizmetin kalitesine göre, imkânlarına göre fiyatta değişiklikler yaşanır. Bunlara ek olarak fiyatlara etki eden başka bir özellik ise kurs veren antrenörlerin ve ekibin yani eğitmen kadrosunun ne kadar uzman olduğu, kurs alanının büyüklüğü-küçüklüğü, antrenmanlarda kullanılan malzemenin kalitesi, kişiye özel hazırlanmış olan eğitim programın yoğunluğudur.