Bilardo Salonu Fiyatları

Bilardo salonu fiyatları belirlenirken araya birçok farklı etken girmektedir bunlar bilardo salonunun konumu, kullanılan ıstakaların kalitesi, salonun içeriği ve ne olarak faaliyet gösterdiği şeklinde sıralanabilir. Bilardo salonlarından alınan eğlence vergisi ve salonda alkol satışının olması ile salonun eğlence amaçlı farklı alanlarda da faaliyet gösteriyor olması fiyatlarda değişikliklere neden olabilmektedir. Bilardo Nedir? Bilardo tahminlere göre 15. […]

user

Bilardo salonu fiyatları belirlenirken araya birçok farklı etken girmektedir bunlar bilardo salonunun konumu, kullanılan ıstakaların kalitesi, salonun içeriği ve ne olarak faaliyet gösterdiği şeklinde sıralanabilir. Bilardo salonlarından alınan eğlence vergisi ve salonda alkol satışının olması ile salonun eğlence amaçlı farklı alanlarda da faaliyet gösteriyor olması fiyatlarda değişikliklere neden olabilmektedir.

bilardo salonu fiyatları

Bilardo Nedir?

Bilardo tahminlere göre 15. yüzyılın sonlarına doğru bulunmuştur. İlk olarak Fransa’da insanlar bilardo oynamaya başlamıştır. Zaman içerisinde Amerika ve Avrupa kıtasında yaygınlaşmıştır. Fakat gene de tam olarak nasıl çıktığı kesinleşmemiştir. Bilardo oyunu belli miktarda küçük top ile vurmak için ıstaka ismi verilen genellikle ince ve uzun olan sopa ile oynanmaktadır. Masa şekli dikdörtgen olmalıdır ve masada her yöne eşit kavisler olmalıdır. Bilardo masası özel bir bez ile kaplıdır. Her bilardo türü farklıdır. Fransız bilardosu genellikle karambol diye adlandırılmaktadır ve deliksiz masada oynanmaktadır. İngiliz bilardosunda ve diğer delikli bilardo türlerinde ise oyun toplam altı delikli bir masada oynanır. Bilardo oyununa olan sevgi o kadar büyüktür ki bilim insanları tarafından bile mükemmel görülmektedir. Nikola Tesla bilardo oyunun; Satranç kombinasyonlarının ve fizik kurallarının insan beyni ve fizik hareketlerinin birleşiminden ortaya çıkan belki de algılanması en güç mükemmelliğin oyunu diye bahsetmiştir.

Bilardo Nasıl Oynanır?

En çok oynanan bilardo türü olan Amerikan bilardosu iki kişiyle oynanmaktadır. Asıl amacı sayısal olarak rakibin üstüne çıkmak olan Amerikan bilardosunda 2 farklı top grubu kullanılmaktadır. Desenli ve normal renkli toplar 7’e kadar numaralandırılmaktadır. Ayrıca masada siyah renkte bir top ile üstünde 8 rakamının bulunduğu 2. bir siyah top daha yer almaktadır. Istakayla topa vurarak kendi top grubunun deliğe gitmesini sağlaması gerekiyor. İlk bütün topları kim gönderir ve 8 numaralı topu atarsa maçı o kazanıyor. Eğer beyaz top deliğe giderse geçersiz sayılıyor siyah topu tüm topları atmadan deliğe atmak ise oyunun kaybedilmesine neden oluyor. Aynı zamanda Amerikan bilardosunda tüm toplar üçgen adı verilen bir plakanın içinde bulunuyor ve plakanın kaldırılması ile oyun başlıyor. Klasik bilardo türünde ise genellikle 3 top tercih edilmektedir fakat isteyen 4 top ile de oynayabilmektedir. 3 bant bilardo ise diğerlerinden daha zor bir bilardo türüdür ve muhteşem bir stratejik zeka gerektirmektedir.

Bilardo Salonu Fiyatları

Bilardo salonu fiyatları belirlenirken en öncellikli etken bilardo salonunun konumudur. İstanbul Kadıköy’deki bir bilardo salonu fiyatları ile muş ya da Sinop’taki bilardo salonu fiyatları daha yüksek kira ve giderlerden dolayı aynı olmayacaktır. Aynı zamanda salonda bulunan ıstakaların, bilardo masalarının kalitesi ve orijinalliği de fiyata etki eden diğer husustur. Belli bilardo salonları aynı zamanda alkollü içecek ve yemek hizmeti de sunmaktadır bu da dolaylı olarak ödenmesi gereken vergileri ve masrafları arttıracağından fiyatların yükselmesine neden olan diğer husustur.