Bina ve Site Yönetimi Fiyatları

Bina ve Site Yönetimi Fiyatları yönetimi yapan şirkete ve yönetilen binanın kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Bina yönetimi önceden binada oturan yönetim ve muhasebe konusunda bilgili ev sahibi olan bir komşunun diğer dairelerde oturan komşular tarafından toplantı yapılarak oylamayla karar verilmesi doğrultusunda yapılırdı. Ancak günümüzde bina ve site yönetimi basit bir iş olmaktan çıktı bir iş […]

user

Bina ve Site Yönetimi Fiyatları yönetimi yapan şirkete ve yönetilen binanın kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Bina yönetimi önceden binada oturan yönetim ve muhasebe konusunda bilgili ev sahibi olan bir komşunun diğer dairelerde oturan komşular tarafından toplantı yapılarak oylamayla karar verilmesi doğrultusunda yapılırdı. Ancak günümüzde bina ve site yönetimi basit bir iş olmaktan çıktı bir iş haline geldi. Eskiden bina yönetimi daha kolay yapılıyordu sebebi ise binaların az katlı ve az sayıda daireden oluşması ve kolay idare edilebilir olmasıydı. Günümüzde tabi ki nüfusunda artmasıyla eski 3, 4 katlı binalar 15, 20 katlı koca binalar haline geldi ve tek tek bina yerine çok sayıda binadan oluşan büyük, güvenlikli birçok olanağa sahip siteler haline geldi.

 

Bina Yönetimi Ne İş Yapar?

Bina yönetimi ile ilgilen kişi kat maliklerince alınan kararları uygulamaktadır. Yönetimi yapılan binanın veya sitenin bakımı, korunması, arıza durumunda tamiri, gerektiğinde binanın ve çevresinin onarımı gibi işleri yönetim yapmaktadır. Binanın giderleri, görevlinin maaşı, aidat, doğalgaz, elektrik, su gibi zorunlu giderleri kat maliklerine bildirmek ve gerekli meblağları toplamak bina yönetiminin görevidir. Toplanan meblağ için banka hesabı açtırıp bu banka hesabında gerekli harcamaların yapılmasını sağlamalıdır. Toplanamadığı takdirde ödemeyi yapmayan kat maliki ile ilgili yasal işlemi başlatmalıdır. Bu işlemleri elbette belgeli ve yasal zorunluluklar dahilinde gerçekleştirmelidir. Gerektiğinde kat maliklerini toplantıya çağırıp bilgilendirmelidir. Bina yöneticisinin sorumluluğu kanunda vekil sorumluluğu olarak tanımlanmaktadır. Çünkü yönetici, binadaki kat maliklerince oylama ile seçildiği için bir nevi sizin vekiliniz olmaktadır.

Site Yönetimi Nasıl Çalışır?

Site yönetimi dendiği zaman akla ilk olarak tabi ki konutlar gelmektedir. Ancak site yönetimi sadece apartman ya da konut değil aynı zamanda residance, plaza, iş merkezi gibi insanların toplu olarak çalıştığı iş yaptığı yerlerde de yönetim hizmeti vermektedir. Site yönetimi bina yönetimine göre çok daha zordur çünkü tek bir binada az sayıda kişi yaşıyordur bahçesi, otoparkı binaya dahil sayılabilecek unsurlar daha kısıtlıdır. Ancak site yönetiminde detaylı incelediğimizde temizlik hizmeti, bakım, onarım, peyzaj, bahçe bakımı, çevre düzenleme hizmeti, havuz bakım hizmeti, güvenlik, danışma hizmeti gibi birçok detay ve yapılması gereken iş bulunmaktadır. Bina yönetimine göre çok daha detaylı, sıkı çalışmayı gerektiren ve tek kişinin idare edemeyeceği kadar zorlukları olan bir iştir.

Bina ve Site Yönetimi Fiyatları

Site ve bina yönetimi fiyatları, yönetimi yapılacak bina, site, plaza ya da farklı bir yer fark etmez büyüklüğüne kapasitesine göre değişkenlik gösterir. Fiyat skalasının oluşmasının bir diğer sebebi de her yönetim şirketinin aynı hizmetleri sunmamasıdır. Bazı şirketler a’ dan z’ ye her türlü hizmeti sağlarken bazı şirketler sadece binanın aidat, giderler, demirbaş gibi ana işlemleri için hizmet verebilirler. Anlaşma yapacağınız şirketi iyi araştırıp verdiği hizmetleri inceleyip sizin için uygun olanı seçebilirsiniz. Ne beklediğinize ve ne hizmet almak istediğinize göre fiyatlar şirketler tarafından hesaplanıp size uygun hizmet sağlanacaktır. Aradığınız kriterlere ve yönetim için ayrılacak bütçeye uygun bir yönetim mutlaka bulunacaktır.