Boya Badana Fiyatları

Boya badana fiyatları boyanın yapılacağı alana göre değişmektedir. Ayrıca boya yapımında kullanılacak olan boyanın kalitesi ve yapısı da boya badana fiyatlarının farklılaşmasına neden olmaktadır. Boya evlerin eskiyen, yıpranan ve dökülmeye başlayan alanlarında belirli tadilatların yapılmasını sağlamaktadır. BOYA BADANA NEDİR? Uzun zaman içerisinde yaşanan evlerde meydana gelen kirlenmiş, nemlenmiş ve rutubetli alanlara yapılan boya bu bölgelerin […]

user

Boya badana fiyatları boyanın yapılacağı alana göre değişmektedir. Ayrıca boya yapımında kullanılacak olan boyanın kalitesi ve yapısı da boya badana fiyatlarının farklılaşmasına neden olmaktadır. Boya evlerin eskiyen, yıpranan ve dökülmeye başlayan alanlarında belirli tadilatların yapılmasını sağlamaktadır.

boya badana fiyatları

BOYA BADANA NEDİR?

Uzun zaman içerisinde yaşanan evlerde meydana gelen kirlenmiş, nemlenmiş ve rutubetli alanlara yapılan boya bu bölgelerin daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Boya yaparak insanlar yaşam alanları yenilemekte, değişik dekorasyonlar ve tasarımları kullanarak yeni bir atmosfer üretmektedir. Boyanan bir ev için boyama işlemi temizleme, yenileme ve beraberinde yeni bir hayat enerjisine erişme imkanları sağlanmaktadır. Öncelikle boyama işleminin yapılması için alana uygun renkleri ve boya kalitesinin saptanması gerekmektedir. Her boya her alana uygulanmayacağı gibi her duvar her atmosfere uyum sağlamamaktadır. Güneşin miktarına paralel olarak seçilecek doğru bir renk evin ya da binanın çok daha ferah, geniş, aydınlık ve temiz görünmesini sağlarken yanlış tercih edilecektir bir renk yaşam alanı içini karanlık ve kasvetli gösterebilmektedir.

BOYA BADANA NASIL YAPILIR?

Öncelikle alana uygun renk seçiminin yapılması gerekmektedir. Daha sonra boyanın uygulanacağı mekanın renk tonuna karar vermek gerekmektedir. Ton odaların güneş alma miktarına göre ayarlanmaktadır. Çok fazla güneş gören alanlarda daha koyu tonlar tercih edilebilirken, küçük alanlarda açık ve pastel renkler daha kullanışlı olmaktadır.  Bu şartlar sağlanmadığı takdirde bölgenin bunaltıcı ve boğucu olması kaçınılmazdır. Ayrıca boya badana işleminin yapılacağı alanların mutlaka zemin ve eşya korunaklının sağlanması gerekmektedir. Pek çok bu alanların önceden kaplanması ya da boşaltılması taraftarıdır. Boya ustaları boyama yapmadan önce koruma bantları ile alanı çerçevelemektedir. Bazı renkler birkaç rengin karıştırılması ile ortaya çıktığı için gerekli tonları yakalamak oldukça zordur. Bu nedenle böyle konularda uzman desteği almak gerekmektedir. Bunun yanı sıra boya badana işleminin yapılması için boya ustasının tercih edilmesi oldukça doğaldır. Ustaların kendilerine ait rulo, fırça, kova, sopa, sprey, boya fırçası gibi pek çok özel araçları bulunmaktadır. Boyama işleminde bu gereçlere ihtiyaç vardır. Bu sebeple daha önce boya ve badana işlerinde tecrübe sahibi olan boya ustalarını daha sağlıklı olacağı düşünülmektedir. Duvara boya ustaları belirli astar boyalar uygulamaktadır. Astar için kullanılan malzeme ustalar tarafından inceltilmektedir. Bu işlem boyanın kalitesini artırırken zemininde daha nitelikli olmasını sağlamaktadır. Ustalar etrafa boyanın saçılmasını engellemek amacıyla çeşitli boya elekleri de kullanmaktadır. Böylelikle alanda daha temiz çalışılmaktadır.

BOYA BADANA FİYATLARI

Boya badana fiyatları ustaların tecrübesine, harcayacaklarını zamana boyanacak alanın genişliğine boyanın kalitesine, boya işleminden önce gerçekleştirilecek hazırlıklara göre değişmektedir.  Bugün bir boya ustası boya fiyatlandırmasında odalara göre yeni rakamlar söyleyebilmektir. Bir oda için 600 700 arası fiyatlar ödenebileceği gibi çok daha geniş alanlarda Boya badana maliyeti daha da artmaktadır. Bu sebeple kullanılacak boyanın boyatma işlemini gerçekleştiren kişilerce ödenmesi de boya badana fiyatlarını farklılaştırabilmektedir.