Boya Badana Nasıl Yapılır?

Boya badana işlemleri evlerin genel olarak ihtiyaç duyduğu işlemlerdir. Boya badana yapılırken evlerin içlerinin boş olması kişilerin işlerinin daha çok kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır. Ancak her zaman evlerin boş olması mümkün olmamaktadır. Evlerin veya boya yapılacak olan yerlerin içerisinde eşyaların olması halinde planlama bu doğrultuda yapılmalıdır. Boya badana yapılacak olan yerlerin içerisinde olan eşyalar bir araya […]

user

Boya badana işlemleri evlerin genel olarak ihtiyaç duyduğu işlemlerdir. Boya badana yapılırken evlerin içlerinin boş olması kişilerin işlerinin daha çok kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır. Ancak her zaman evlerin boş olması mümkün olmamaktadır. Evlerin veya boya yapılacak olan yerlerin içerisinde eşyaların olması halinde planlama bu doğrultuda yapılmalıdır. Boya badana yapılacak olan yerlerin içerisinde olan eşyalar bir araya toplanmalıdır ve üstleri koruyucu olacak şekilde örtülmelidir. Duvarların altında veya boş alanlarda kalmış olan zeminlerin koruma bantları yardımıyla örtülmesi gerekmektedir. Bu durum boya badana işlemleri esnasında etrafa sıçrayacak olan boyaların önüne geçmek için yardımcı olmaktadır. Gerekli olan korumaların sağlanması ile birlikte boya badana işlemleri için duvarların boş olmasına dikkat edilmelidir.. Boş kalan duvarlar ve koruması olan eşyalar ile birlikte kolaylıkla boya badana işlemleri yapılabilmektedir.

 

Boya Badana İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Boya badana işlemleri esnasında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Öncelikli olarak kişilerin gerekli korumayı eşyalara, zemine ve tavanlara sağlamış olması gerekir. Boya badana işlemlerinden önce kişilerin duvarlarına astar atması önemli olan bir noktadır. Astar atılan duvarlar boya ve duvar arasında olan tampon görevini üstlenmektedir. Astar işlemlerinin yapılmış olduğu duvarlar su ve nem geçirmeyi önlediği için boya ve badana işlemleri için daha sağlıklı bir durumun oluşmasını sağlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer noktayı ise doğru rulo ve fırça seçiminin yapılmış olması oluşturmaktadır. Duvarlarda yer alacak olan boyalara göre uygun olan fırça ve rulonun seçilmesi gerekmektedir. Boya badana işlemleri yapılırken aynı zamanda kişilerin titiz şekilde çalışmaya dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Boya Badana İşlemleri İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

 

Boya badana işlemleri yapılırken kişilerin bazı malzemeleri sağlamış olması gerekmektedir. Gerekli olan noktalara dikkat eden kişilerin malzemeleri sağlayarak sağlıklı bir şekilde duvar boyama işlemlerine başlaması mümkündür. Boya badana işlemleri için gerekli olan malzemeler ise şu şekildedir:

 

 

Gerekli olan malzemelerin sağlanması ile birlikte kişilerin boya badana işlemlerine başlaması mümkündür. Öncelikli olarak boya badana esnasında fırçanın boyaya iyice bastırmaması gerekmektedir. Aynı zamanda boyanın duvardaki bir noktaya iki kez diğer noktaya ise bir kez sürülmüş olması mümkündür. Böyle bir durumda boyalar arasında farklılık oluşması mümkündür. Duvarın her yerinde sürülen katların aynı olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.