Çatı Oluk Nedir? Çatı Oluk Fiyatları

Çatı oluk fiyatları nedir? Çatı oluklar, özelliklerine ve modellerine göre kullanımı sağlanmakta olup, çatı kenarlarına uygulanır ve çatının su tahliyesini sağlayan kısımlarına yapılır. Çatı olukları genelde çatılarda yaşanan sorunları çözmenin en etkili ve en tercih edilen yollarından biridir. Yaşadığımız yerin hava şartlarına göreve iklim şartlarına göre farklı çatı oluk sistemleri bulunur ve kullanılır.  Çatı olukları, binanın saçak bölgelerine gelir ve çatının görünümüne uygun […]

user

Çatı oluk fiyatları nedir? Çatı oluklar, özelliklerine ve modellerine göre kullanımı sağlanmakta olup, çatı kenarlarına uygulanır ve çatının su tahliyesini sağlayan kısımlarına yapılır. Çatı olukları genelde çatılarda yaşanan sorunları çözmenin en etkili ve en tercih edilen yollarından biridir. Yaşadığımız yerin hava şartlarına göreve iklim şartlarına göre farklı çatı oluk sistemleri bulunur ve kullanılır.  Çatı olukları, binanın saçak bölgelerine gelir ve çatının görünümüne uygun olarak montaj işlemleri yapılır. Çatı olukları, yağmur sularını taşıması amacıyla yapılmıştır, ayrıca çatı olukları kaliteli olmalıdırlar ve işin ustası olan kişiler tarafından uygulanmalıdırlar. Çatı olukları yapılırken, çinko oluk, eksiz oluk, bakır oluk, asma oluk, gibi birçok çatı uygulama yöntemleri bulunur. Aralarından en uygun olanı seçilip bu işte tecrübe sahibi olan kişiler tarafından uygulanmalıdır.

çatı oluk fiyatları

Çatı Oluğu Nasıl Yapılır?

İlk olarak araç, içinde kurulu olan oluk makineleri ile oluğun yapılacağı binanın önüne gelir. İşinde usta olan elemanlar çatı üstünde net ölçü alırlar. Daha sonra oluklar alınan ölçülere uygun olarak kesilir. Kesilen çatı olukları urgan yardımıyla çatı üzerine taşınır.

Oluk kelepçeleri takılır. Kelepçe aralarında 50 cm veya 55 cm bulunmalıdır.

Cepheye yerleştirilen çatı oluğunun meyilli ayarlanarak kelepçeleri çakılmaya başlanır. Her bir kelepçede iki adet çivi deliği bulunur. Köşe ek yerleri, daha önceden ayarlanmış şablon yardımıyla kesilerek birbirine yapıştırılır. Köşe eklerine metal silikon çekilir.

Yağmur iniş borularının su gider boğazları, olukta makas, bıçak, tornavida ile değil matkaba takılan pançla düzgün ve pürüzsüz olarak açılır. Boğaz sacı el ile yapılmaz presten çıkmış hazır çift taraflı boyalı kullanılır.

Oluklara ek olarak 20 cm kiremit altı oluk yaka sacı eklenir. Bunun amacı kışın oluklarda biriken kar ve buzun çatı içerisine geri tepmemesi içindir. En son aşama olarak kiremit kapatma işlemine başlanır.

 

Çatı Oluğunun Faydaları

Çatı oluğunun çatıya faydaları saymakla bitmez. En önemli özelliklerinden birkaçı:

Çatı Oluk Fiyatları

Çatı oluk fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesine göre veya çatı oluğunun türüne göre değişir. Çatı oluğunun malzemesine veya türüne ek olarak, yanında kullanılan ek malzemeler de fiyatın değişiklik göstermesinde etkilidir. Her çatı oluğu, çatıda kullanılacak olan malzemenin fazlalığına veya azlığına bağlı olarak fiyat değişikliği gösterir. Eğer doğru çatı oluk ustasını seçtiyseniz, sizin bütçenize uygun fiyatları sunacaktır. Çatınızı ve evinizi korumak için en kaliteli ve doğru oluğu seçerseniz, harcadığınız para boşa gitmemiş olur. Çatı oluk sistemleri çeşitleri, asma oluk sistemleri, gizli oluk sistemleri, eksiz oluk sistemleri olarak birbirinden ayrılır.  Bu seçeneklerde fiyatların değişiklik göstermesinde etkilidir.