Çiğköfte Fiyatları

Çiğköfte fiyatları içinde bulunan malzemelere göre değişkenlik göstermektedir. Fiyatları etkileyen unsurlardan biri de gramdır. Menüler arasında da fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Bütçenize uygun ekonomik menüler de bulunmaktadır. Birden fazla kişi olan müşteriler için de menüler de bulunmaktadır. Bu menülerde katılan çiğköfte gramı değiştiğinden fiyatlar arasında değişkenlik göstermektedir. Çiğköfte fiyatlarında en ucuz menüler şüphesiz dürüm menülerdir. Bu menülerde […]

user

Çiğköfte fiyatları içinde bulunan malzemelere göre değişkenlik göstermektedir. Fiyatları etkileyen unsurlardan biri de gramdır. Menüler arasında da fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Bütçenize uygun ekonomik menüler de bulunmaktadır. Birden fazla kişi olan müşteriler için de menüler de bulunmaktadır. Bu menülerde katılan çiğköfte gramı değiştiğinden fiyatlar arasında değişkenlik göstermektedir. Çiğköfte fiyatlarında en ucuz menüler şüphesiz dürüm menülerdir. Bu menülerde de içine katılan çiğköfte gramına göre değişkenlik göstermektedir. Hatta bazı dürümlerde çiğköftenin yanında ekstra bir malzeme de katarak fiyatını yükseltmektedir. Sonuç olarak menülerde kullanılan ekstra malzemeler, çiğköftenin gramı fiyatlar arasında değişkenlik göstermesine sebep olmaktadır. Menü fiyatları bir kişilik porsiyon ile çok kişilik porsiyon arasında farklılık göstermektedir.

çiğköfte fiyatları

Çiğköfte Nedir?

Çiğköfte fiyatları tek kişilik için istenildiğinde ucuzlamaktadır. Peki çiğköfte nedir? Çiğköftenin hikayesi nedir? Çiğköfte, Güneydoğu Anadolu’ya özgü olan bir yiyeceğimizdir. Tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Kendine özel tarifiyle günümüze kadar gelmeye başarmıştır.

Çiğ köfte yapımındaki en olmazsa olmaz olan malzeme bulgurdur. Bulgurun yanında çeşitli baharatlarda kullanılmaktadır. Çiğköfte yapımındaki malzemeler yöreden yöreye farklılık göstermektedir. Örneğin Adıyaman, Urfa ve Antep’in kendine ait özel çiğköfte tarifleri vardır. Bu şehirlerde malzemeler değişkenlik göstermektedir. Orijinal çiğ köfte tarifinde ise et kullanılmaktadır. Bu et, geyik eti olduğu için baharatlarla beraber harmanlandığında kolayca pişebilmektedir. Fakat günümüzde sağlık açısında çiğ et kullanımı zararlı olduğu için bu kullanım zamanla azalmıştır.

Çiğköfte Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi çiğköfte malzemelerin ana maddesi bulgurdur. Ana malzeme dışında katılan malzemeler ise yöreden yöreye değişkenlik göstermektedir. Bu da çiğköfte fiyatları açısından aralarında değişkenlik göstermesinin diğer bir sebebidir.

Orijinal çiğköfte yapımında et kullanılmaktadır. Kullanılan et kesinlikle pişirilmez. Pişirme işlemini baharatlar yapar. İçine et katıldığından dolayı çiğköfte adını almıştır. Çiğköfte yapımında aşırı sabır, emek ve zaman istemektedir. Etli çiğköfte de kıyma kullanılmaktadır. Bulgur, kıyma ve baharatlar hep beraber bir kabın içinde bir araya getirilerek yoğrulur. Uzun saatler sonunda çiğköfte hazırdır. Etsiz çiğköfte de ise kıyma kesinlikle bulunmamaktadır. Son zamanlarda en çok tercih edilen çiğköfte türüdür.

Çiğköfte Fiyatları

Çiğköfte fiyatları açısından etkileyen diğer bir özellik ise çiğköftenin orijinal tarifinde hazırlanmasıdır. Günümüzde yoğun bir şekilde etsiz tercih edildiğinden bu tür tariflerin kullanımında azalma gözlenmiştir. Bilindiği üzere de az olan bir şeyin değeri her zaman artmaktadır. Fiyatlar çiğköfte tarifinde kullanılan malzemelerin dışında ek bir malzeme alınca da artmaktadır. Fiyatların artmasını ve azalmasını sağlayan diğer bir etken ise çiğköftenin gramıdır. Porsiyonlar arasında da fiyatlar da değişkenlik gözlenmektedir. Ekonomik menüler ile bütçenize uygun çiğköfteler de bulabilirsiniz. Hatta bazı menü fiyatları gayet uygundur. Onun dışında çiğköfte fiyatları genelde uygundur zaten. Tek değişken malzemelerden biri fazla olmasıdır. Ya da çiğköftesi daha fazla katılmıştır. Bazı menülerde bunun da uygun fiyatlısını bulabilirsiniz.