Et ve Et Ürünleri Fiyatları

Hayvanın türüne göre et ürünlerindeki fiyatlarda farklılıklar gözlenmektedir. Ayrıca hayvanın kilogramı da et ürünlerindeki fiyatları etkilemektedir. Et ürünlerinde hayvanın bazı bölgelerinde de fiyat farklılıkları gözlenmektedir. Tavuk gibi ufak hayvanlar ya da kilogramı az olan hayvanlar diğer hayvanlara göre daha ucuzdur. Et ürünlerinde ürünün tazesi ile dondurulmuş olanlar arasında fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Dondurulmuş olan et ürünü, […]

user

Hayvanın türüne göre et ürünlerindeki fiyatlarda farklılıklar gözlenmektedir. Ayrıca hayvanın kilogramı da et ürünlerindeki fiyatları etkilemektedir. Et ürünlerinde hayvanın bazı bölgelerinde de fiyat farklılıkları gözlenmektedir. Tavuk gibi ufak hayvanlar ya da kilogramı az olan hayvanlar diğer hayvanlara göre daha ucuzdur. Et ürünlerinde ürünün tazesi ile dondurulmuş olanlar arasında fiyat farklılıkları bulunmaktadır. Dondurulmuş olan et ürünü, taze olan et ürününe göre daha ucuz fiyatlara sahip olmaktadır. En pahalı fiyatlar ise büyükbaş hayvanlarından elde edilen et ürünlerinde bulunmaktadır. Konserve içinde bulunan et ürünleri fiyatları ise ürünün gramına bağlı olarak değişmektedir. En pahalı et ürününe sahip olan hayvan türü ise sığır etidir.

Et ve Et Ürünleri Nelerdir?

Et, insanların açlığını hızlı bir şekilde gideren, beslenme bozukluklarını önleyebilen ve protein bakımından oldukça zengin olan bir besindir. Halk dilinde et yenilebilen bütün hayvansal dokulara denilmektedir. Bilimsel anlamda ise et, çoğunlukla kas dokusundan oluşmaktadır. Uygun bir ortamda kesilmiş olan hayvanlardan çıkan yenilebilir kısımdır. İki tür et bulunmaktadır. Beyaz et ve kırmızı et. İnsanların yemiş olduğu et çoğunlukla hayvanın kas dokusu ya da yağ dokusudur. Kırmızı et adı verilen kısım hayvanın yoğun bir şekilde aktif olarak kullandığı yerlerinde bulunmaktadır. Bu tür yerlerin daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğundan dolayı yoğun olarak myoglobin bulunmaktadır. Yoğun bir şekilde myoglobin bulunduran yerler genelde kırmızı et olarak adlandırılmaktadır. Beyaz et ise daha çok kanatlarda ve kaçmak için kullanılan organlarda bulunmaktadır. Bu tür organlarda enerji gereksinimi az olduğundan dolayı myoglobin de azdır. Tavukta hem beyaz et hem de kırmızı et bulunurken balıkta ise sadece beyaz et bulunmaktadır.

Et ve Et Ürünlerini Neden Tüketilmesi Gerekmektedir?

Et ve et ürünlerinde yoğun olarak protein, demir, çinko, fosfor, magnezyum gibi mineraller bunun yanında B6, B12, B1 ve A gibi vitaminleri içinde bulundurmaktadır. Çocukların büyüme ve gelişiminde oldukça yararlı bir besindir. Ayrıca hücre yenilenmesi, doku onarımı, görme, kan yapımı, sinir, sindirim sistemi ve deri sağlığı için iyi gelmektedir. Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlü tutmaktadır.

Et ve et ürünlerinin tavsiye edilen tüketim miktarları yaşa bağlı olarak değişmektedir. Örneğin 1-3 yaş grubunda olan çocukların 1-1,5 porsiyon et tüketmesi önerilmektedir. 4-9 yaş grubu 1,5 porsiyon et tüketmesi önerilmektedir. 10-18 yaş grubunda olanlar 2-3 porsiyon et tüketilmesi önerilirken yetişkinlerin ve 65 yaş üstünde olan insanların 2,5-3 porsiyon et tüketmesi önerilmektedir.

Et ve Et Ürünleri Fiyatları

Et ve et ürünleri fiyatları çoğu zaman etin tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Beyaz etler, kırmızı etlere göre daha ucuz fiyatlara sahiptir. Etin fiyatını bir de etin kilogramı etkilemektedir. Ayrıca etin tazesi ile etin dondurulmuş olanlar arasında fiyat farklılıkları vardır. En pahalı fiyatlara sahip olan hayvan ise sığırdır.